O szkole
„Nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek.”
Albert Einstein
Nasza szkoła jest najstarszą szkołą zawodową w Świętochłowicach.
Znajduje się przy ulicy gen. Władysława Sikorskiego 9, w samym centrum Świętochłowic, przy pełnym zieleni parku, zwanym przez mieszkańców „Plantami”.
W jej skład wchodzą: Branżowa Szkoła I stopnia, Technikum, Szkoła Policealna, Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych.
To szkoła z tradycjami, która przygotowała wiele pokoleń świętochłowiczan do ról zawodowych na lokalnym rynku pracy. Cieszy się ona dużym uznaniem w środowisku pracodawców, współpracujących ze szkołą w procesie kształcenia zawodowego.
Od chwili powstania w murach szkoły zdobyło zawód oraz podniosło kwalifikacje kilkanaście tysięcy absolwentów.
Naszą rolą jest towarzyszenie uczniom na ścieżce rozwoju edukacyjnego, ale też kształtowanie ich kompetencji społecznych i wspieranie rodziców w pracy wychowawczej.
Naszym uczniom przekazujemy nie tylko wiedzę, ale też wartości zakorzenione w szkolnej tradycji, kulturowej tożsamości i wielowymiarowej współpracy w ramach projektów i programów mających na celu rozwój kompetencji i umiejętności istotnych dla funkcjonowania we współczesnym świecie.
Dużą wagę przykładamy również do stanu i rozwoju infrastruktury szkolnej.
Aby jak najlepiej służyła naszym uczniom pozyskujemy między innymi środki zewnętrzne pozwalające na kształtowanie przestrzeni zgodnie z ich potrzebami i oczekiwaniami.
TECHNIK INFORMATYK
Po ukończeniu szkoły technik informatyk będzie umiał naprawić komputer, wymienić jego podzespoły, zainstalować oprogramowanie potrzebne do pracy, wykonać archiwizację danych a nawet odzyskać utracone dane.
Dodatkowo będzie potrafił zaplanować i wykonać lokalną sieć komputerową, skonfigurować urządzenia sieciowe, skonfigurować ustawienia serwera.
Technik informatyk potrafi również projektować i wykonywać grafikę komputerową statyczną i dynamiczną.
W zakresie programowania posługuje się takimi programami jak C++, Python. JavaScript, PHP. Te dwa ostatnie wykorzystuje do programowania stron internetowych.
W ramach rozszerzenia programu nauczania informatyk kończący naszą szkołę będzie potrafił programować urządzenia mobilne i zarządzać nimi. W ramach dodatkowych zajęć uczy się programowania robotów LEGO MINDSTORM.
Nasi uczniowie biorą udział w projektach unijnych, gdzie na dodatkowych zajęciach poszerzają swoją wiedzę i umiejętności. Dodatkowo biorą udział w płatnych stażach zawodowych lub praktykach zagranicznych.
TECHNIK LOGISTYK
Technik logistyk zajmuje się planowaniem, organizowaniem, kierowaniem i kontrolowaniem przemieszczania towarów od producenta do konsumenta oraz wykorzystaniem informacji płynących z rynku w celu optymalizacji korzyści wynikających z wymiany towarowej dla wszystkich uczestników tej wymiany.
Technik logistyk powinien dostarczyć towar zgodnie z zamówieniem klienta oraz zoptymalizować koszty, aby właściwie prowadzić współpracę z klientami.
Do podstawowych zadań należy również wybór procedury zakupów oraz wybór dostawców i towarów. Technik logistyk analizuje stan zakupów i nimi zarządza, obsługuje zamówienia i organizuje transport wykorzystując w tym celu systemy informatyczne. Aby realizować stawiane przed nim zadania, musi posiadać szeroką wiedzę z zakresu planowania, finansów, marketingu, transportu i dystrybucji, analizy finansowej i ekonomicznej oraz prawa krajowego i międzynarodowego w zakresie objętym jego działaniem.
Posiadacz dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie TECHNIK LOGISTYK potrafi:
- przygotowywać ofertę handlową w zakresie świadczenia usług logistycznych,
- przygotowywać proces logistyczny,
- dokonać wyboru dostawców towarów na podstawie określonych wymagań,
- przyjmować i kompletować zamówienia usług logistycznych,
- dobierać środki do załadunku i rozładunku towarów,
- dobierać środki transportu,
- dobierać opakowania jednostkowe i transportowe,
- obliczać ilość miejsca potrzebną do składowania towarów,
- przygotowywać taryfy przewozowe, spedycyjne i ustalać należności za usługi logistyczne: kosztów transportu, magazynowania i usług logistycznych,
- sporządzać dokumenty logistyczny,
- zawierać umowy sprzedaży usług logistycznych,
- prowadzić rozliczenia i rachunki ze spedytorami, klientami krajowymi i zagranicznymi,
- analizować koszty dostawy i magazynowania,
- organizować przyjęcia i wydania towarów z magazynu,
- organizować logistykę miejską,
- organizować recykling i utylizację odpadów w działalności logistycznej.
Kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie:
- Organizacja transportu.
- Obsługa magazynów.
Technik logistyk jest zatrudniany w działach logistyki przedsiębiorstw przemysłowych, handlowych, dystrybucyjnych, usługowych, transportowo – spedycyjnych oraz w jednostkach samorządu terytorialnego, na stanowiskach specjalisty do spraw:
- sprzedaży i prognozowania popytu,
- planowania zakupów,
- handlu elektronicznego,
- logistyki miejskich usług infrastrukturalnych,
- systemów informacyjnych wspomagających dystrybucję,
- gospodarki odpadami,
- planowania produkcji i zapasów,
- gospodarki materiałowej, pakowania i opakowań,
- transportu wewnętrznego.
FRYZJER
Fryzjer wykonuje zabiegi na włosach mające na celu podkreślenie cech indywidualnych klienta i ukrywające ewentualne mankamenty urody.
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie elektryk może realizować następujące zadania zawodowe:
1) wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych włosów;
2) wykonywanie zabiegów chemicznych włosów;
3) wykonywanie strzyżenia włosów;
4) wykonywanie stylizacji fryzur.
Kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie: Wykonywanie usług fryzjerskich
Charakterystyka zawodu
Fryzjer zgodnie z życzeniami klientów wykonuje zabiegi fryzjerskie, takie jak: golenie, strzyżenie, mycie, pielęgnowanie, czesanie, trwałą ondulacja, pielęgnowanie, rozjaśnianie i farbowanie włosów, za pomocą różnorodnych narzędzi, z wykorzystaniem specjalistycznych aparatów oraz materiałów fryzjerskich. Gromadzi i udostępnia żurnale fryzjerskie, pomocne w doborze fryzury. Śledzi mody i techniki fryzjerskiej, stosuje nowoczesne aparaty i środki fryzjersko-kosmetyczne.
Możliwości zatrudnienia
Fryzjer może podejmować pracę w zakładach fryzjerskich, perukarniach, charakteryzatorniach w teatrach i telewizji, na planach filmowych. Może też prowadzić własny zakład fryzjerski.
KIEROWCA MECHANIK
Osoby wykonujące ten zawód w przyszłości, jako wykwalifikowana kadra przedsiębiorstw transportowych, będą mogły znaleźć zatrudnienie na rynku pracy, na którym istnieje stałe zapotrzebowanie na pracowników posiadających uprawnienia kierowcy samochodu ciężarowego.
Kwalifikacja wyodrębniona w zawodzie: Eksploatacja środków transportu drogowego.
Absolwent w zawodzie mechanik kierowca powinien być przygotowany do:
- kierowania pojazdami samochodowymi w zakresie niezbędnym do uzyskania prawa jazdy kategorii B, C oraz kwalifikacji wstępnej;
- wykonywania prac związanych z przewozem drogowym rzeczy;
- prowadzenia dokumentacji dotyczącej przewozu drogowego rzeczy;
- wykonywania prac związanych z obsługą środków transportu drogowego;
- oceniania stanu technicznego oraz naprawy środków transportu drogowego.
Możliwości zatrudnienia:
Będzie mógł pracować w firmach transportowych związanych z przewozem osób i towarów, będzie przygotowany do prowadzenia własnej działalności gospodarczej jako kierowca mechanik, a także na wielu innych stanowiskach, gdzie potrzebna jest wiedza ogólnotechniczna.
ELEKTRYK
Elektryk wykonuje instalacje elektryczne, montuje, uruchamia i konserwuje maszyny oraz urządzenia elektryczne. Ocenia stan techniczny instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych po montażu i konserwacji.
Kwalifikacja wyodrębniona w zawodzie: Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych.
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie elektryk jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
- montowania i uruchamiania maszyn i urządzeń elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej;
- wykonywania i uruchamiania instalacji elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej;
- oceniania stanu technicznego maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych po montażu na podstawie pomiarów;
- montowania układów sterowania, regulacji i zabezpieczeń maszyn i urządzeń elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej;
- montowania i sprawdzania działania środków ochrony przeciwporażeniowej na podstawie dokumentacji technicznej.
Charakterystyka zawodu
Elektryk wykonuje prace montażowe i demontażowe, instalacyjne i eksploatacyjne, konserwacje i remonty, dokonuje pomiarów i odpowiednich regulacji maszyn i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych oraz instalacji elektrycznych. Dokonuje przeglądów technicznych, diagnozowania, wyszukiwania i usuwania uszkodzeń. Obsługuje urządzenia i maszyny elektryczne zgodnie z instrukcjami obsługi, wykonuje prace montażowe i eksploatacyjne w układach automatyki, zabezpieczeń, sygnalizacji i pomiarów. Ponadto wykonuje prace montażowe i eksploatacyjne w liniach kablowych i napowietrznych. Eksploatuje urządzenia ochrony odgromowej i środki ochrony przeciwprzepięciowej w obiektach budowlanych i sieciach elektro-energetycznych,
Możliwości zatrudnienia
Elektryk może pracować w zakładach wytwarzających, przetwarzających i przesyłających energię elektryczną, we wszystkich zakładach wykorzystujących energię elektryczną, zakładach produkujących maszyny i urządzenia elektroenergetyczne, zakładach naprawiających maszyny i urządzenia elektryczne i elektroenergetyczne oraz sprzęt elektryczny powszechnego użytku. Po uzyskaniu uprawnień może również wykonywać instalacje elektryczne w obiektach budowlanych.